České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Černá hniloba plodů okurky - Didymella bryoniae

Velmi nebezpečná choroba, která napadá snad všechnu tykvovitou zeleninu. Vyznačuje se hnědnutím listů od jejich okraje a vodnatění a následné hnědnutí výhonů. Během několika dní dokáže zlikvidovat celou kulturu.

Didymella bryoniae, černá hniloba plodů okurky, napadá všechnu tykvovitou zeleninu, nejvíce však okurky a melouny. Listy na okraji žloutnou a později hnědnou. I na řapících listů a výhonech rostliny vznikají nekrotické skvrny. Na nich se objevují exudáty, případně i černé plodničky. Vegetační vrcholy odumírají a rostlina přestává růst. Choroba se nevyhýbá ani plodům. Na slupce se objevují nepravidelné propadlé vodnaté skvrny s hojným výskytem plodniček. Pokud se proti chorobě rychle nezasáhne, dokáže během pár dní zničit i velké porosty melounů. Zdrojem choroby mohou být posklizňové zbytky infikovaných rostlin, nebo i infikované osivo. Do mladých rostlin choroba může pronikat celou pokožkou. Do starších rostlin se dostávají především průduchy nebo mechanicky poškozenými místy rostliny (stačí k tomu i jen ulomený chloupek). Choroba se šíří hlavně při vysoké teplotě (nad 25°C) a při vysoké vzdušné vlhkosti.

Hostitelské rostliny

Vodní melouny, cukrové melouny, okurka a téměř všechna ostatní tykvovitá zelenina

Ochrana

Prevencí je používání mořeného osiva a důsledné střídání plodin na pozemku. Po napadení je nutno provést postřik. Použít se může např. dobře účinný přípravek Rovral Aqua Flo, případně Talent
AutorNázorVloženo
jaohn87
návštěvník
Tak letos nám zakázali další přípravky na tuto chorobu, fakt úžasné :( . Za pár let to nepůjde ošetřit ničím :/ .
Reagovat
07.03.23 20:46
jujto
návštěvník
Potom by stacilo dat par takto osetrenych semienok do vysevneho substratu na preskacku a po korienkoch by sa tie bakterie dostali aj na korenovu sustavu vsetkych rastlin vo vysevnom truhliku.
Reagovat
06.11.13 07:03
jujto
návštěvník
Na nedavno uvedenom odkaze sa pri niektorych odrodach objavuju rezistencie na Antraknozu a Fuzariozu, ale na Dydimellu su podla clanku z roku 2003 slachtitelia so slachtenim s ohladom na rezistenciu zatial kratki. Najlepsie odrody sa pohybuju v intenciach napadnutia listov a nie stonky. Test prebiehal v mnohych krajinach a testovalo sa na stovky novych klonov a aj vtedy dostupne odrody. Nebolo to nic male ani kratkodobe. Ale podla clanku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20163499 z roku 2010 sa nam asi blyska na lepsie casy. Clanok pojednava o druhu rhizobakterie z vietnamu, ktora zije v symbioze s korenmi vodnych melonov, odkial bola aj izolovana. Mechanizmus ochrany rastliny spociva v specifickom blokovani vytvarania antibiotik Dydimellou. Ak som to dobre prelozil. Uz len najst najucinnejsi kmen a mozno sa po case budu predavat semienka balene vylucne s ochrannou vrstvou obsahujuciu tieto bakterie. Dufajme, ze podobny ucinok budu mat tieto bakterie aj na podnoze. :D
Reagovat
05.11.13 19:23
Mirek
návštěvník
Příklad poškození chorobou která se naštěstí zastavila.
Reagovat
03.09.13 10:13
Mirek
návštěvník
Tady na políčku je porost v relativně dobrém stavu, poškození existuje, ale asi díky letos menším srážkám a neustálému větru v této lokalitěto není likvidační. Na snímku je vidět nějaké to poškození okolo stonku (suché listy) a jak je rostlina nasměrována "po větru".
Reagovat
03.09.13 10:10
Mirek
návštěvník
ZdenkaT.: Na zahradě mi choroba devastuje porost tak že již plody vylízají ven z uvadajících listů, tady mám navezenu novou zeminu, vloni tam byly rajčata. Na políčku 25 km vzdáleném, kde jsou melouny již čtvrtým rokem po sobě, je porost v poněkud lepším stavu. Vše tomu je na vině mokro, nepamatuji normální léto které letos trvalo tak tři týdny, to je jen parodie.
Reagovat
03.09.13 06:15
ZdenkaT.
návštěvník
Zcela určitě nemám melouny po melounech, přesto v kompostéru, kde ještě melouny nikdy nebyly a kam jsem určitě ani rostliny nekompostovala, krásný porost zhnědl během jediného dne, původně jsem myslela, že po odstřižení melounu,jak tady čtu, tak na vině je ale déšť.... na poli problémy už od počátku srpna, ale byť stonky zasychaly, melouny rostly pořád dál, a porost určitě nedostal takový záhul jako v kompostéru....nestříkala jsem. Proti loňsku skutečně ubohost. Nu což, sklidím co je už teď, ale moc toho není....
Reagovat
02.09.13 20:10
Mirek
návštěvník
Včera jsem byl navečer doslova zhrozen tím co jsem viděl v porostu melounů na zahradě. Od nedělního dopoledne, kdy byl porost ještě nádherný, do pondělního podvečera dokázala choroba listy a stonky pěkně zdevastovat. Postřik v té chvíli možný nebyl protože začal vichr a lít. Mám tam nějaké rostliny pravokořené, schválně se podívám jak jsou na tom ony. Připadá mi že podnože snad to svinstvo přitahují.
Reagovat
20.08.13 07:42
p.v.
návštěvník
děkuji za radu Václave, dávka byla přesně podle návodu, je pravda, že mám na všechno jedovaté ale úplně enormní citlivost, .. uvidíme, jak to dopadne, zatím při dnešním svitu byl stav zase horší
Reagovat
18.08.13 21:52
Vašek
admin
Tak Cuprikolem proti černé hnilobě budete stříkat zbytečně. Jinak nevím, s plícema a hrtanem by to nic dělat nemělo, zvláště pokud bylo bezvětří. Do obličeje by se to vůbec dostat nemělo, ostatně jako jakékoliv jiné postřiky. A ještě jestli náhodou nebyla použita příliš vysoká dávka přípravku...
Reagovat
16.08.13 22:53
Mirek
návštěvník
Miroslav: Je fakt že se to objevilo během těchto dešťových a chladných dnů kdy jsem nechal skleník zavřený.
Reagovat
27.06.13 21:13
Miroslav
návštěvník
jestli to není Alternariová skvrnitost listů tykvovitých, napada i melouny.. jinak trochu mene Mg...
Reagovat
27.06.13 21:02
Mirek
návštěvník
Dnes jsem našel ve skleníku poškozené listy melounů, co to může být? Nějaká hniloba? Prohlížel jsem listy zespod ale žádné škůdce jsem nenašel (mám podezření na svilušku), zatím jsou to jen tmavé tečky na listech.
Reagovat
27.06.13 20:51
Mirek
návštěvník

Reagovat
27.06.13 20:46
Miroslav
návštěvník
díky Vašku! škoda onoho větru, který mi pošoupl vegetaci pěkně dozadu-naopak tropická zelenina okra již venku plodí
Reagovat
06.08.12 22:02
Vašek
admin
Na Didymellu Rovral Aquaflo
Reagovat
06.08.12 21:59
Miroslav
návštěvník
pripravku mam vice...Previcur nebo Rovral AQFL?ktery mam radeji pouzit?
Reagovat
06.08.12 21:49
vocho67
návštěvník
Mirek: Jsem rád (i když nerad), že se potvrzuje moje loňské pozorování i u jiných pěstitelů. Granat je s největší pravděpodobností silně náchylný k chorobám.
Reagovat
04.08.12 21:45
Mirek
návštěvník
Na tomto snímku je vidět "polehlé" listy v místech kde jsou vysazeny tři sazenice odrůdy Granat. Oproti ostanímu porostu je vidět znatelný rozdíl, a také to že Granaty jsou černou hnilobou napadány více.
Reagovat
04.08.12 17:31
Mirek
návštěvník
Černá hniloba stále útočí, budu muset opět ošetřit (už asi potřetí) hned jak mi to počasí dovolí. Dnes od rána opět chčije, ne moc ale vše je mokré, prší každý den, někdy i vícekrát za den.
Reagovat
21.07.12 06:27
Mirek
návštěvník
Ještě jeden snímek. Na poškození jsem přišel tak že jsem zalíval ke kořenům, a na druhý den se listy jakoby rozestoupily a obnažily stonek.
Reagovat
05.07.12 15:13
Mirek
návštěvník
Foceno dnes.
Reagovat
05.07.12 15:10
vocho67
návštěvník
http://www.plantprotection.hu/modulok/cseh/melon/sclerotium_mel.htm - asi to znáte, zajímavé informace o chorobách a ošetření
Reagovat
20.06.12 06:17
Vinc
návštěvník
Vyzkouším zítra a uvidí se jestli taky zabere ..;)
Reagovat
19.06.12 23:33
marek956
návštěvník
Ja som pouzil Champion 50 wp, tiez som nic ine nemal a zabralo to!
Reagovat
19.06.12 22:44
Vinc
návštěvník
Jaký máte názor na Champion 50 wp začínají mi listy žloutnout až místy hnědnout tak budu muset zkusit tohle nic jinýho doma nemáme ...
Reagovat
19.06.12 22:25
Mirek
návštěvník
Takže ten "návyk" max. 2x bude asi patřit nejspíše pro skleníkovky hadovky. Asi jsem se moc dobře nevyjádřil ale měl jsem na mysli postřik v této době, v tomto hicu, protože nevečer už zase budu doma. Asi to nechám na ráno protože stejně je venku vichr jako prase. Klidně ošetřím i vícekrát, přidám i hnojivo na list, jen jsem měl obavu abych již tak zuboženým rostlinkám neublížil.
Reagovat
18.06.12 13:46
Vašek
admin
Nevím, jestli to melounům vadí, ale já jsem prováděl postřik i v létě, když bylo přes den i větší vedro, než je nyní. Samozřejmě že jsem melouny stříkal až večer. Postřik by se měl po 14 dnech opakovat a když je to nutné, musí se holt stříkat i vícekrát
Reagovat
18.06.12 13:38
Mirek
návštěvník
U přípravku Rovral Aquaflo je uvedeno jen ošetření okurky max 2x, jak je tomu u melounů? Venku je hodně nad dvacet a pere slunce, mohu ošetřit? Melouny postřik potřebují jako sůl, a každý den je dobrý.
Reagovat
18.06.12 10:14
Miroslav
návštěvník
přijde mi, že Granát je náchylný snad na všechno, jinak nepěstujete někdo jiné bezsemenné odrůdy?
Reagovat
08.05.12 20:26
Zobrazit starší příspěvky

© 2024 Václav Kozák (O autorovi)