České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Plži - Gastropoda

Plži, zejména pak slimáci a plzáci, patří mezi nejčastější škůdce melounů. Ohryzem listů, stonků, ale i plodů, dokáží během krátké doby způsobit obrovské škody

Patří do kmene měkkýšů (Mollusca) a je to velká skupina organismů, kteří dokážou udělat obrovské škody. Patří sem např. slimáci, plzáci, hlemýždi a slimáčci. Rostlinám škodí ožíráním po celou dobu jejich vegetace. Někteří, jako např. plzák španělský (Arion lusinaticus), nejsou u nás původní a nemají tu predátora. Jsou u nás tedy přemnožení. Proto k jejich hubení musíme použít jedy nebo dravé hlístice rodu Phasmarhabditis.

Hostitelské rostliny

Téměř všechny druhy rostlin, nejen zelenina, ale i květiny atd.

Ochrana

Jako biologickou ochranu lze použít dravé hlístice rodu Phasmarhabditis. Ty proniknou do těla měkkýše, který následkem zahyne. Slimáci požírají i své mrtvé druhy, tím se z mrtvých slimáků dostanou hlístice do slimáků živých. Nejčastěji se proti měkkýšům používá jed Vanish, nebo méně toxický Ferramol, který by neměl škodit jiným živočichům, jako např. psům, kočkám, ježkům atd. Vanish je pro tyto živočichy velmi nebezpečný.
AutorNázorVloženo
Pepek
návštěvník
hyskas: Se slimákama mám stejnou zkušenost, odešlo mě takhle asi 5 plodu Sugar Baby na záhonu. První nakousnutí většinou udělají když má plod třeba jen 5cm. Plod neupadne, ale v místě nakousnuí neroste. Ve vytvořené prohlubni je pak slimáků "tři prd***" kteří holdují na dužině.
Reagovat
23.09.13 18:27
hyskas
návštěvník
slimáci mi takhle zničili asi tři plody..
Reagovat
21.09.13 17:04
jujto
návštěvník
Je jedno ake, alebo maju aj nejake preferencie? Na niektore sa u nas nezliezaju ani pripiti stamgasti. :)
Reagovat
23.07.11 20:21
tsasenka
návštěvník
To cibuto: Na slimáky je dobré pivo. Stačí dát trochu do misky a slimáci se na něj slézají, mám to vyzkoušené.
Reagovat
23.07.11 10:05
Vašek
admin
Záleží na počasí. Většinou rána, pokud není hluboká, zaschne. Může však i začít hnít.
Reagovat
22.07.11 17:26
cibuto
návštěvník
Chci se zeptat slimáci mi vykousli do cca půlkilového plodu flek o průměru 0,5cm a hluboký naštestí není cca0,5mm.Poroste plod dál ? nebo začne hnít?
Reagovat
22.07.11 13:31

© 2024 Václav Kozák (O autorovi)