České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Středoevropská melounová liga (Stemelli)

Kvalitní roubované sazenice melounů je už nyní možné objednat ZDE. Rozesílány budou v polovině května.

Pardubickou melounovou ligu (Parmelli) založil pan Josef Hrstka v roce 1996. Ta se po čase rozšířila a zároveň se přejmenovala na Středoevropskou melounovou ligu (Stemelli). Panu Hrstkovi šlo pouze o jedno. Chtěl zjistit, jak se v různých oblastech naší republiky dají pěstovat melouny. Každému, kdo se ohlásil, zaslal na jaře osivo melounů Arriba F1, Panni F1, nebo Lestra, které mu dodávala semenářská firma Moravoseed. Ta mu každý rok poskytovala kolem 15 dkg osiva těchto odrůd vodních melounů. V dobrých letech je pan Hrstka zaslal až 800 pěstitelům. Chtěl, aby mu každý, komu osivo zaslal, napsal na podzim, jak pěstování dopadlo. Pokud se některý pěstitel ozval s nějakou zajímavostí, přijel se k němu na melouny podívat. Pěstitele s dobrou úrodou jmenoval svým místopředsedou. Bohužel většina členů Stemelli jen každý rok zažádala o osivo a dále již nekomunikovala. Proto se v roce 2011 pan Josef Hrstka rozhodl ligu ukončit a následně jmenoval svým nástupcem nového prezidenta ligy Václava Kozáka. Ten částečně změnil pravidla Stemelli a další aktivita ligy probíhala především přes web české-melouny.cz.

Pravidla Stemelli

Členem ligy se stává každý, kdo se zaregistruje na webu české-melouny.cz Po řádné registraci je pěstiteli zdarma zasláno osivo vodních melounů Uživatel si vede na webu české-melouny.cz Melounovou databázi a na konci sezóny napíše článek, kde popíše svůj způsob pěstování, výsledky, případně zajímavosti, s kterými se daný rok při pěstování melounů setkal. Od 15. října do 15. prosince prezident Středoevropské melounové ligy ohodnotí práci uživatele a dá mu patřičné množství bodů, za něž si uživatel bude moci objednat osivo melounů na další rok. K dispozici budou i hůře dostupné a zajímavé odrůdy, mezi nimiž si bude moci pěstitel vybrat, o kterou má zájem. Osivo mu bude zdarma v co nejbližší době zasláno (nejčastěji do týdne, nejpozději však do 30 dní od chvíle objednání).

Bodování

Body může pěstitel získat třemi způsoby

1. Melounová databáze – v potaz se bude brát především kvalita zpracování jednotlivých odrůd nebo rostlin, zda byly informace přidávány během celé sezóny nebo jednorázově. Uživatel, neboli člen Stemelli, může získat až 3500 bodů

2. Článek – v článku pěstitel popíše danou sezónu, zážitky a zajímavosti, s kterými se setkal během daného roku při pěstování melounů. Důležité je uvést lokalitu, kde pěstování vyzkoušel. Navíc je dobré popsat přírodní a klimatické podmínky (nadmořská teplota, průměrné množství srážek, průměrná teplota, kvalita půdy atd.), což bude též bodově ohodnoceno. Za článek může člen Stemelli až 2500 bodů.

3. Bodování aktivity na webu – připočítány budou též body za aktivitu na webu, za kterou se do nynější doby získávaly body do soutěže.

Bodování AKTIVITY NA WEBU

Přihlášení na stránky: 3 body (jednou denně)

Přidání příspěvku do diskuse: 5 bodů

Přidání fotografie: 10 bodů

Přidání článku nebo receptu: 25 bodů

Nabídka semen


Nabídku semen pro členy ligy naleznete zde.


Výstava Středoevropské melounové ligy (Stemelli)

© 2024 Václav Kozák (O autorovi)