České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Praskání plodů

V některých letech se pěstitelé melounů často setkávají s praskáním plodů. To je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině.

Praskání plodů může být způsobeno ze dvou důvodů. Prvním je přezrání plodu. To se u melounu však objevuje málo často. Častějším důvodem je nepravidelný přísun vody. V době zrání plodů by tedy měla mít rostlina pokud možno stále stejný přísun vody. Hrozí-li tedy velké sucho, měly bychom melouny často zalévat, aby po prvním dešti plody nepopraskaly. Zalévat bychom měli velkými dávkami vody v delších intervalech. Pokud jsou však dny tropické, je někdy nutní zavlažovat i jednou za dva dny. Na prasklých plodech se brzy objevuje sekundární napadení hnilobami. Malým pěstitelům, kteří mají melouny jen pro vlastní spotřebu, praskání plodů příliš nevadí, jedná li se o plody zralé. Ty se dají bez problémů konzumovat. Pokud však máme melouny pro komerční využití, jsou tyto plody znehodnoceny a tudíž neprodejné.

Hostitelské rostliny

Ochrana

Prevencí je pravidelný přísun vody. V době vlhka by se měla sklizeň provádět odpoledne, kdy je v plodech menší turgor (buněčné napětí).
AutorNázorVloženo
vocho67
návštěvník
ten slimák mohl být příčina prasknutí
Reagovat
22.09.13 15:27
hyskas
návštěvník
hyskas: ... a ke všemu do něj ještě vrtal slimák :o(
Reagovat
21.09.13 17:03
hyskas
návštěvník
jen tento jeden mi praskl..
Reagovat
21.09.13 17:02

© 2024 Václav Kozák (O autorovi)