České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Sviluška chmelová - Tetranychus urticae

Sviluška chmelová napadá velké množství druhů zeleniny. Vyskytuje se především v krytých prostorech, např. ve skleníku, fóliáku, pařníku. Na napadených listech se objevují světlé skvrny, později jsou viditelné na rostlinách pavučinky

Největší škody dělá především ve skleníkových kulturách. Jedná se o 0,4 – 0,6 mm malého roztoče. Vysává živiny z listů, navíc do rány vpouští toxické látky, které rozkládají chlorofyl. Listy kolem rány žloutnou a po větším napadení i hnědnou. Ze začátku není na první pohled napadení rostliny patrné. V tu dobu je také nejúčinnější ochrana. Postupně však svilušky vytváří na spodní straně listů pavučinky. Pokud jsou listy silně napadeny, jsou už pavučinkou obaleny celé a listy zasychají. Tmavá zůstává pouze nervatura. Sviluška chmelová může mít až 20 generací za rok. Při teplotě 20 – 22°C trvá její vývoj 15 – 18 dní. Při teplotě 25 – 27°C už trvá pouhých 8 – 10 dní.

Hostitelské rostliny

Meloun vodní, meloun cukrový, okurky, rajčata, papriky, lilky, tykve a další rychlená zelenina. Napadí i např. fazol

Ochrana

Proti svilušce působí např. přípravek Talstar, Omite a další akaricidy. V krytých prostorech lze použít i dravé roztoče. Mezi ně patří Phytoseiulus persimilis a Amblyseius californicus
AutorNázorVloženo
Malgo
návštěvník
Ano, nikdy olej, rostlinný olej. Olej získaný ze semen kamene ovoce indického nikdy nevidělého stromu.
Reagovat
20.06.20 21:16
Damanus
návštěvník
hotoxon: Nejsou roubované, dosti to popisu odpovídá. Existuje na na to nějaký postřik nebo opravdu se musí rostliny pálit?
Reagovat
19.06.20 11:59
hotoxon
návštěvník
Damanus: nevrublovane rastliny? fusarium?
Reagovat
18.06.20 22:18
Damanus
návštěvník
Zdravím, chtěl bych poradit zda se jedná o svilušku či hnilobu. na fotce jsou tři rostliny a z bujného růstu během 14 dní vzniklo toto v té době sužovaly vedra přes 30°C. Foliovník byl stále otevřen. Ošetřoval jsem proti svilušce přípravkem Vertimec, ale nevím zda už nebylo moc pozdě, pavučinky na listech jsem neobjevil nikde.
Reagovat
18.06.20 09:57
Mirek
návštěvník
Dnes jsem pozoroval ve foliáku velké množství škůdců na listech okurků a melounů, krom svilušek je tam snad vše co existuje, mšicemi počínaje, jakýmisi červíky a pidikřístky to pokračuje, a molicemi končí. Dnes večer nastartuji postřik proti molicím a ten by měl zlikvidovat i mšici a další savé.
Reagovat
06.07.14 16:15
Vašek
admin
Já jsem vloni použil Omite a výsledek byl uspokojivý
Reagovat
09.07.11 21:49
Mirek
návštěvník
Čím ošetřujete proti svilušce?
Reagovat
08.07.11 21:24

© 2023 Václav Kozák (O autorovi)