České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Sezóna 2013 - Zlínský kraj, 450 m n.m., oblast Vsetín

Pro melouny jsem vybrala nový pozemek abych zabránila přenosu černé hniloby. Na podzim zryto a pohnojeno krav. hnojem, během vegetace používán Krystalon plod a květ. Výsev melounů i podnoží postupný od poloviny února až do poloviny dubna. Odrůdy Sugar Baby, Crimson swit, Ultrarannyj, Siberian, Elektra, Lajko, Skorik, Yelow Doll, Moon and Stars, Yellow Crimson. Podnože Atlas, Herkules, Sprinter, Azman.Pozdní roubování se už ale nedařilo. Výsadba skleník - poměrně pozdě v květnu Elektra na Atlase ,sroubovaná v březnu, - vitální rostlina, ale samičí květy nasazuje až ve druhé polovině srpna, nepředpokládala jsem její dozrání, odstraněna. Výsadba mimo skleník až ve 2. polovině května. Z nově vysazených odrůd nejlíp hodnotím Siberian na Atlase - 3ks á cca 5 kg z jedné rostliny velice chutných plodů, zdravá rostlina, sklizeň od posledního týdne v srpnu. Hezké plody má i Skorik a Ultrarannyj, ale jejich chuť byla nevýrazná, možná jsem je podtrhla, 1-3 ks plodů na rostlině. Yellow Doll, Moon and St. i Yellow Crimson roubované na Azmanu hodnotit nemůžu - plody Yellow Doll napadla plíseň a byly naprosto bez chuti, rostliny Moon and St. i Yellow Crimson uhynuly, Lajko na Azmanu v kompostéru, tedy s dostatkem živit i prostoru pro kořeny, zklamal - jediný plod cca 3 kg. Rostliny rostly velice dobře po dobu veder. V okamžiku, kdy přišel déšť, rostliny uhynuly během jediného dne, nemělo už žádný smysl použít chemii. Plody ale dozrály. Z á v ě r : Nadšení pro pěstování melounů po úrodě letošního roku ochablo. Zcela určitě to ale nevzdám, jen se vrátím k dřívější-ranější výsadě i roubování i za předpokladu, že rostliny budou přerostlé a budu je muset před výsadbou zaštipovat. Do skleníku se budu snažit melouny vysadit už v polovině dubna, na venkovní stanoviště taky co nejdřív pod tunel z bílé netkané textilie, nejlépe dvojité, se zálohou rostlin pro případ zmrznutí. V naší oblasti je taky velice důležité sadit jen rané-skoré odrůdy.

Tento článek 3. 11. 2013 přidal uživatel ZdenkaT..

Zpět na seznam článků
AutorNázorVloženo
drmit
návštěvník
ZdenkaT.: Tak to je smůla, ale já na tom taky nejsem úplně nejlíp, když mám sazeničky jen ze seminek z melounůz léta. Ale může se stát cokoli a může být letos nádherné a teple, přimo ukázkové jaro a léto a tydy na chladném Valašsku nám tu můžou narůst a dozrát nádherné velké a sladké melouny. :-)
Reagovat
20.04.15 13:36
ZdenkaT.
návštěvník
drmit: no to jsem ráda, že mám na Valašsku podobného nadšence. Ano, mám jen roubované rostliny a to co možná ty nejrannější. S neroubovanými jsem to zkoušela předchozí roky, ve skleníku, ale jejich kořenový bal je mizerný. Zrovna před chvílí jsem roubovala asi 20 rostlinek, ale podnože už mám přezrálé a tak praskají, ještě jsem narychlo pár semínek namočila, ale už v to nevěřím. Zákon schválnosti - nejdou ty, ve které jsem věřila nejvíc, dokonce letos selhává i Podarok severu, který patří k nejlepším v našich podmínkách . Naopak nejlíp vyšly robustní všechny Charlestony - Grey, Podmoskovnyj, nebo Caroline, ale ty mají šanci dozrát jen ve skleníku.
Reagovat
20.04.15 13:18
drmit
návštěvník
Já jsem taky ze Vsetínska přesněji Huslenky 391-760 já kolem těch 395-402. Tak jsem zvědavý, co z toho budu mít. Ale taky to hodně závisí na tom, jak se zrovna ten rok vydaří jaro,léto, takže taková sportka. Vy jste měla roubované rostlinky?
Reagovat
10.04.15 19:49
vocho67
návštěvník
Také mám lepší výsledky roubování ještě v zimě. Myslím, že je to tím, že choroby nejsou díky mrazům aktivní. Při časném předpěstování je dobré rostlinám přisvítit a teplo má taky svoje výhody. Dělám to v kotelně bez okna, kde je teplo a sucho - pod výhobojkou nebo LED světlem.
Reagovat
10.11.13 18:13
VlB
návštěvník
Plně souhlasím, na Mělnicku to bylo podobné. Co se na jaře nechytne se už nedohoní. S květ to bylo podobné, první opylení bylo až ve druhé půli července, tedy více než měsíc později nežli obvykle.
Reagovat
10.11.13 13:56

© 2023 Václav Kozák (O autorovi)