České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Výběr odrůdy melounů

Na úspěch při pěstování melounů má také velký vliv výběr vhodné odrůdy. Jak ovšem vybrat správnou odrůdu a jaký je mezi jednotlivými odrůdami rozdíl? Rozdíly nejsou pouze v barvě slupky, barvě dužiny, chuti plodů, velikosti a množství plodů. Velký rozdíl je také v době dozrávání a vegetační době. Pokud máme pozemek v oblasti, kde se již melounům nepříliš dobře daří, neměli bychom si vybírat odrůdy s dlouhou vegetační dobou, jako je například všemi českými semenářskými firmami nabízená odrůda Crimson Sweet, která má vegetační dobu nejdelší. V tomto případě bychom měli raději vybrat například odrůdu Super Galaxy, nebo Sugar Baby, která má vegetační dobu 75 – 80 dní a prvních plodů se můžeme dočkat již v polovině srpna. U již zmiňované odrůdy Crimson Sweet se prvních plodů dočkáme až začátkem září. Ovšem tuto odrůdu bychom vybrali, kdybychom chtěli co největší výnosy. Navíc odrůda Crimson Sweet je velice chutná. Takovou univerzální odrůdou je Lajko II F1. Plody jsou chutné, dočkáme se jich včas a navíc výnosy jsou velmi uspokojivé. Pokud budeme vybírat podle barvy dužiny, tak není vybírání příliš složité a to tehdy, když jsme se rozhodli, že chceme zkusit melouny s barvou dužiny jinou, než klasickou červenou. Pak se nám nabízí pouze dvě odrůdy, obě se žlutou dužinou. Jedná se o odrůdy Janošik a Super Galaxy. Plody jsou chutné, sladké a šťavnaté. Chtěl bych, aby byly tyto stránky takovou pomůckou pro ty, kteří si s výběrem odrůdy nevědí rady. Proto by bylo dobré, aby všichni, kteří mají již s některou odrůdou zkušenosti, napsali vlastní zkušenosti do Názorů na jednotlivé odrůdy.

Tento článek 3. 3. 2010 přidal uživatel .

Zpět na seznam článků
AutorNázorVloženo
vocho67
návštěvník
To je nějaká hloupost. Možná k semenům triploidů producent přidá odrůdu pro opylení navíc - pro pohodlí pěstitele (už jsem to v nabídce viděl). Nutné to není. I běžný Sugar baby to zvládne taky.
Reagovat
05.04.15 21:14
ado
návštěvník
Ale jsem myslel cudzakrajny opelovace pre bezsemenny melouny. Ale ne u vsech odrud jen u americkych bezsemennych melounu. v americe se daji zakoupit.
Reagovat
05.04.15 11:40
vocho67
návštěvník
A nebude to tím, že opylovače potřebují všechny melouny, bez vyjímky?
Reagovat
04.04.15 21:17
ado
návštěvník
U vetšinu bezsemennych melonov potrebuju opylovače.Ale možna ne u všechnych odrud bezsemenych melounu.
Reagovat
04.04.15 20:16
vocho67
návštěvník
ado: Sakra, opylovače z Ameriky? Nechápu, proč mi před lety narostl. Jak je to možné? Nic z Ameriky nemám.
Reagovat
04.04.15 19:32
ado
návštěvník
Potrebuje vysoku teplotu pri pestovani a poterbuje cudziho opelovače ktory se da kupit jen v americe
Reagovat
04.04.15 15:10
vocho67
návštěvník
U Granatu je jiný problém , než klíčení.
Reagovat
02.04.15 21:41
ado
návštěvník
Dobry den,dam vam jednu radu jak pestovat bezsemenne melouny.Je to odskoušana rada od uživatele na tehle strance. Naklíčit je na vlhkej vate a zalevat ji každej den a take prikrit vatou. Ja ji pestuji na slovensku.S pozdravem Adrian.
Reagovat
02.04.15 16:02
vocho67
návštěvník
Pokud jim vytvoříte vhodné podmínky, bude se jim dařit.(to asi neplatí pro Granat) Kde pěstujete?
Reagovat
02.04.15 15:39
ado
návštěvník
Ja sem tento rok zasial odrudy lajko,janošík a bezsemennú odrodu granat. Tak jsem zvedavý jak se im vubec bude darit.
Reagovat
02.04.15 15:10
Miroslav
návštěvník
Letos jsem zkusil dát do skleníku dvě rostliny sorty Ultrarannyj - něco jako Sugar Baby a musím říci, že to byla hrůza. Nejen, že tam byl problém se sviluškami, ale plody narostly malé - jako větší tenisáky, takže příště jedině ven! Jinak pro minulého přispevatele: jaké váhy Vám dorostly melouny, když byly pravokořenné?
Reagovat
07.01.13 15:15
vocho67
návštěvník
Ano, to praskání mohu potvrdit. Je to jediná nevýhoda.
Reagovat
16.12.12 21:28
vladimir43
návštěvník
Určitě je výborný nápad, poskytovat informace o pěstování melounů. Moc mi to, jako začátečníkovi pomůže. Nemám moc slunné záhony mezi vysokými paneláky. Tak bych chtěl zkusit v těchto poměrech velmi ranné odrůdy. Výše jmenované jsem si vytipoval v části "Odrůdy". Sugar Baby a Super Galaxy. S těmi bych rád začal vážnější pěstování. Určitě napíši moje zkušenosti. Chtěl bych zkusit i pěstování na síti.
Reagovat
16.12.12 21:02
Alena
návštěvník
Super Galaxy pěstuji druhým rokem,jsou menší, chuťově výborné, ale hodně praskají.
Reagovat
06.02.12 01:17

© 2022 Václav Kozák (O autorovi)